Ağız Kokusunda Aromaterapik Yaklaşımlar

Hangi Uçucu Yağ Özlerini Kullanabiliriz?

Dişlerinizi günde iki defa fırçalıyorsunuz, ağız yıkama suyu kullanıyorsunuz ve hatta diş ipiyle de diş aralarını temizliyorsunuz ki yiyecek atıkları kalmasın. Bu kadar özen gösterdiğiniz halde ağız kokusundan kurtulamıyorsunuz ve bu sizi günlük hayatta ve özellikle onlarca insanla yüz yüze görüştüğünüz profesyonel iş yaşamında sıkıntıya sokuyor. Bırakın karşınızdaki kişiyi olumlu etkilemeyi, bilakis yanınızdan kaçmak bile istiyor olabilirler.

Ağız kokusu bir hastalık değildir, fakat bir hastalığın altında yatan sebep veya bir rahatsızlığı ortağa çıkaran belirtilerden biri olabilir. Mesela diyabet, gastroinestinal rahatsızlıklar, mide bakterileri (helikobakter) veya reflü vb. rahatsızlıklar. Fakat yine de şunu bilelim ki ağız kokusunun %80-%90 oranla sebebi; ağız ve boğaz boşluğunda üreyen bakterilerdir. Bu bakteriler genelde yiyecek artıklarının çürümesini sağlayan bakterilerdir ve çürüme işlemi sırasında yan ürün olarak koku oluştururlar. Bazen alkol, sigara ve kahve gibi plak oluşturan maddelerin arasında bazen de diş eti hastalıklarında bu bakteriler rol oynar ve kötü bir koku oluştururlar.

Sebebi her ne olursa olsun kötü ağız kokusu rahatsız edicidir.

Bu sıkıntıdan günde sadece 1-2 damla uçucu yağ özü kullanarak tamamen kurtulabilirsiniz. Çünkü kokuyu baskılamaktan öte kokuya sebep olan bakterileri en doğal en yan etkisiz bu özler yok öder.

Nasıl mı?

Her eğitimimde biraz kimya anlatıyorum. Çünkü uçucu yağ özü dedğimiz sıvı maddeler, aslında bitki, tohum yağı veya sıkım yağları değildir. Uçucu yağ özleri, bitki ve çiçeğe kokusunu veren aromatik yağ keseciklerinin (bunlar mikromolekül boyutundadır) damıtma yöntemiyle toplanmasından elde edilirler.

200 kilo ıtırdan 1 litre, 400 kilo lavantadan 1 litre ve 4 ton gülden 1 kilo uçucu yağ özü elde edilebilir. Elde edilen bu uçucu sıvıların içinde 50 ila 300 arasında aktif organik bileşen bulunur. Bu bileşenler tek tek ayrıştırılarak ilaçlar elde edilir. Ama bitkinin öz yağında bir bütün olarak hepsi bulunur.

Mesela linalol nerdeyse her yağ özünde bulunur ve bir monterpen alkol bileşenidir. Antibakteriyel, antifugal (mantar öldürücü), antiviral, antiseptik özellikleri vardır ve organik olarak her bitkinin koku keseciğinde bulunur.

Bu özelliği sayesinde bitkiyi çevreden gelen tehlikelere karşı korur. Ekolojik dengenin devamı için bu molekül bazı bitkilerde daha çok miktarda bulunur.

Tabii bunların uçucu yağlarına da daha yüksek oranda geçer.
• Nane (Tıbbi Nane) Mentha Piperita
• Lavanta
• Tarçın
• Karanfil
• Greyfurt/ Limon
Bir şey dikkatiniz çekmiştir; kokusu çok belirgin ve çok ıtırlı (aromatik) bitkiler bu moleküle daha fazla sahiptir. Bunlarda ayrıca, limonen, sineol ve geraniol da yüksek orandadır.

Yukarıda bahsettiğimiz özellikleri sayesinde bu uçucu yağlar ağız içi ülserlerini de tedavi ederler.
Antiseptik ve antibakteriyel oldukları için çürüme ve kokuşmaya sebep olan bakterileri ve viral enfeksiyon oluşturan virüsleri yok ederek kalıcı çözüm sağlarlar.

Çok yoğun oranda aroma içerdikleri için uzun sürer güzel ve hoş kokuları sentetik kokulara hiç benzemezler. Saatlerce aktif kalan, mis gibi kokuları vardır.

Küçük bir şişeye hazırlayacağımız su ve uçucu yağ özü karışımımızı ister sprey ister ağız garagarsı şeklinde kullanabiliriz.

Yukarıda verdiğim 6 yağ özünden aroması bize en iyi geleni tercih edip kullanabiliriz. Herkes aynı kokuyu sevmeyebilir. Koku, hafızamızla direk ilişkili bir duyumuzdur. Kokular iyi ve kötü hatıraları anında açığa çıkarır. Bu yüzden seçim kullanıcıya ait olmalıdır.

Örneğin, ben karanfil kokusuna bayılırım, aynı zamanda naneye de.

100 ml su içine 1 damla karanfil, 2 damla nane damlatıyorum. Son zamanlarda favorim bu karışım. Gün boyu ihtiyaç duydukça ve özellikle görüşmelere giderken ağzıma sprey şeklinde uyguluyorum.
Siz de iki yağı karıştırabilir veya sadece birini kullanabilirsiniz.

Bunları yapamıyorsanız; 1 damla limon yağını veya naneyi direk ağzınıza damlatabilirsiniz.

Bu tavsiyelerde bulunurken kullanacağınız yağın aktarlardaki organik olmayan, hatta uçucu yağ bile olmayan, kanola yağına damlatılmış esans değil gerçekten eczaneden aldığınız uçucu yağ özü olduğunu varsayıyorum. Sentetik esans içeren aktarlardaki ucuz yağları aldıysanız denediğinize bile değmeyecektir.

Mis kokulu, iyilik dolu günler dilerim.

Uzman Eczacı ve Aromaterapi Uzmanı Hülya Kayhan

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!