Ayak Refleksolojisi (Kendi Kendimize Uygulayabileceğimiz Tekniklerle)

AYAK REFLEKSOLOJİSİ

(KENDİ KENDİMİZE UYGULAYABİLECEĞİMİZ TEKNİKLERLE)

(Fotoğraf büyük görsel için tıklayın)

Evde, otobüste, uçakta, işte ellerimizdeki refleks noktalarına yani vücut organlarının ellerde bulduğu yansıma noktalarından bahsetmiştik.Bu noktalara uyguladığımız bası,masaj, ovma şeklindeki hareketlerle nasıl, baş ağrılarına, boyun ağrılarına, boyun tutulmalarına, sırt ağrılarına, evde, işte hatta otobüste,uçakta nasıl anlık müdahale edip ağrının daha artmasını önleriz, ağrıyı azaltırız bahsetmiştim….. Bazen elimizin altında ilaç olmadığı durumlarda,bazen ilaç kullanmak istemediğimizde veya ağrı ataklarını hissettiğimizde önlemek amaçlı, kendi kendimize parmaklarımıza veya bileğimizde bulunan bazı temel refleks noktalarına uyguladığımız refleksolojik masaj ile kendimiz nasıl  rahatlatabiliriz görmüştük..

Bugün de size aslında temelde aynı mantıkla yapılan, ayak refleksolojisinden ve ayak refleksolojisini yaparken kullandığımız en etkili  sakinleştirici, yatıştırıcı ve ağrı kesici aromatik uçucu yağ özlerinden bahsedeceğim..

Ayak Refleksolojisinin El refleksolojisinden daha etkili olduğu yönünde tartışmalar hala sürüyor. Sebebi ise şöyle açıklanıyor yabancı kaynaklarda; Ayak altında ve üstünde bulunan yansıma (refleks) alanlarının daha geniş olması..Biliyorsunuz ellerde refleksoloji noktaları diyorduk. Ayaklarda refleksoloji alanları var..ve uygulanan basınıcn ayakta organı temsil eden yansıma alanı daha geniş olacağından etkisinin de daha fazla ve uzun sürebileceği söyleniyor. Yani Refleks alanı büyüdükçe uyguladığımız basınca doğru orantılı doğru dağılım ve yansıma geliştirmesi daha etkin sonuçlar ortaya çıkarıyor..

Fakat Ayak Refleksolojisinin de şöyle bir handikapı varki, yolda ofiste, işyerinde uygulayamayız.

Ayağımız elimize alıp masaj yapmaya çalıştığımızı hayal etsenize, etrafımızdakilerin ne kadar rahatsız olur, ağrıyan başımızı dahada ağrıtabiliriz..::))

Bu sebeplerden ve hijyenik olmayacağını da hesaba katarak ; Ayak Refleksolojisini ancak  evde yapabiliriz. Eğer zaman ve nakitimiz çoksa Refleksoloji merkezlerine gidipte yaptırabiliriz tabiki.

Fakat özellikle İstanbul da en büyük sıkıntımız olan zaman ve ulaşım biraz bunu zorlaştırıyor… İngiltere de hemen her eczanede veya klinikte dışarıdan randevu ile gelen Refleksolojistlere öğlen arası randevu alıp gidip tedavinizi yaptırıp işinize yada evinize dönebiliyorsunuz. O kadar yaygın ki, ulaşabilirlik sorunu yok. Avrupa’da Tıp fakültelerinde refleksoloji diye bir bölüm var nasıl bizde Fizyoterapistler oluyor orada da Refleksolojistler, Chiropractist’ler oluyor.

Türkiye de durum daha henüz  bu noktada değil, ama öyle sanıyorum ki bazı klinikler başladı yavaş yavaş tedavilere..

Akşamları eve yorgun , baş ağrısı boyun ağrısı tavan yapmış halde geldiğimizde, birde evde yapmamız gerekenler bizi bekliyorken, bu yorgunluk halini nasıl hafifletebiliriz ? nasıl ilaç almadan, bütüncül bir şekilde bu ağrılara son verebiliriz ? üstelik bunları kimseye ihtiyacımız olmadan yapabilir miyiz?

Ayak altında bulunan refleks alanlarının görüntüsü şöyledir. Yerlerini bu resme bakarak belirleyebiliriz..

            Ayak baş parmaklarının alt kısmında beyin ve hipofiz bezi noktalarını gördüğümüz yerleri ayağımızda kolayca ulaşıp kendi elimizle basınç uygulayabiliriz.

Yine Böbrekleri görüyoruz, tam ayak altındaki içe doğru eğimli bölgenin başlangıcında. Ulaşması da masaj yapması da kolay..

İki ayak altında da kalp refleks alanları var.Sol ayakta dikkat edersek kap alanı daha büyük.Yine mide de görülüyor ki sol ayak tabanında kendine yansıma alanı bulmuş. Bu aslında şunu gösteriyor. Vücudumuzda Sol tarafındaki organların refleks yansımaları sol ayakta, Vücudumuzun Sağ tarafındaki yansımalar sağ ayak altında ve üstünde bulunuyor.

Çok sıkıntılı ,stresli üzgün, kırgın ve tükenmiş olarak geldiğimiz ne kadar da sık oluyor işten eve değil mi?

Evde de yapılması gerekenler bizi bekliyor özellikle biz bayanları.Ama maalesef bazen hiç sabrımız ve halimiz kalmıyor çocuklarımıza bile, böyle zamanlarda kendinize bir iyilik yapın,

Önce bir ayak banyosu hazırlayın;

1 LİTRE SU

5 DAMLA BERGAMOT uçucu yağ özü

5 DAMLA LAVANTA  uçucu yağ özü

Ayaklarınızı bu suda bekletin..

LAVANTA içerdiği aktif uçucu yağ bileşenleri ;

linalol, limonen, karyofillen, geraniol, sineol, butirik asit ve kumarin sayesinde.

*kas ağrısı,spor sonrası oluşan kas ağrıları dahil

*sinir ağrısı (merkezi sinir sistemi üzerindeki hipotalamusun endorfin salgılamasını uyararak)

* inflamasyon (iltihap) giderici,Romatizma,Siyatik,Artrit

*rahatlatıcı,sakinleştirici özelliklere sahiptir

*adet sancılarında da ağrı kesici özelliği sayesinde çok etkindir.

BERGAMOT  ise içerdiği;

bergapten, limonen, dipenten, linalil asetat, linalol, nerol, terpinol

Dikkatinizi çekmiştir, Lavanta ve Bergamot’un aktif bileşenleri birbirine çok yakın  işte bu yüzden birlikte öneriliyorlar, yorgunluk, sinirlilik, anksiyete, ağrı, gibi durumlarda çünkü birbirleriyle sinerji oluşturuyorlar.

Aromaterapi’de sinerji çok önemlidir ..Uçucu yağları birbiriyle sinerji yaratan yağlar beraber kullanılır ki istediğimiz olumlu ve tedavi edici özellikler den daha çok ve daha kısa sürede faydalanalım..

Bergamot Sempatik sinir sisteminin etkilerini azaltarak etki ediyor..yani stres, sinir, anksiyete,

oluşturan adrenal, kortizol, gibi hormonların salgılayan sempatik sisteminin işlevini yavaşlatıyor, aynı esnada Lavanta da Parasempatik sinir sisteminin Endorfin, Dopamin, serotonin gibi ağrı kesici,sakinleştirici haz verici hormonları salgılayan organları ve hipofiz bezini aktive ediyor büütn bunlar da birkaç dakika içinde oluyor.Bu sinerji de bizi rahatlatıyor, ağrılı ve şişmiş ayak ve bacaklarımızda rahatlama  meydana geliyor..

Ayaklarımızı Bergamot ve Lavanta ile hazırladığımız suda beklettikten sonra.

Ayak altında bulunan Kafa,beyin refleks noktalarına, akciğer ve kalp refleks noktalarına

aşağıdaki resimdeki gibi ugulamalarla ağrı ve stressiz bir gece geçirip yeni güne çok daha zinde çok daha dinlenmiş olarak başlayabiliriz..

Bol Kahkahalı,keyifli herşeyden önce İç Huzurumuzu dengelemiş ve kendimizle barışık olabilmek aslında çokta zor değil.Öncelikle istemek gerek..sonra da birkaç damla doğru Uçucu yağ özleri..

Çünkü koklandıktan hemen sonra Beyinde Limbik sistem içinde bulunan çok önemli görevleri olan Hipotalamusa en hızlı ulaşabilen moleküllerdir uçucu yağ özleridir. Uçucu (volatile) oldukları için hava ve burun mukozasına hiçbir kayba uğramadan geçerler ve mukozadan Olfaktör reseptörlerle beynin bütün ruh, psikoloji, sinir vs den sorumlu organı hipotalamusa ulaşırlar ve Hipofiz bezi salgılarını uyarırlar. Çok komplike gibi görünse de İnsan beyni çok mükemmel bir yapı bu yazdıklarımızı saniyeler içinde hayata geçiriyor..

Çok keyifli günler diliyorum, ve istiyorum ki aromaterapinin olumlu etkileriyle bir gün herkes tanışsın.

Hülya Kayhan-Eryılmaz

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!