Sınav Hazırlıklarında Sınav Stresinde Aromaterapi

Gençlerimizin finalleri, TEOG, YGS veya yılsonu sınavları yine gelip çattı. Üstüne üstlük bir de bahar ayları, havalar ısınıyor ve günler uzadı.

Günlerin uzaması, havanın daha geç kararması kötü değil elbette fakat öğrenciler için şöyle bir handikap doğuyor; yaz saat uygulaması ile uzayan günlerin haricinde bir saat gibi bir zaman saat değişikliği ile hava iyice geç kararıyor. Bu değişiklik melatonin adlı hormonun doğal süreçle değil de dışardan bir müdahale ile salgılanmasını değiştiriyor. Melatonin normalde hava karardıktan 5-6 saat sonar salgılanır, fakat bu saat değişikliğiyle nerdeyse sabaha karşı salgılanıyor. Güneş ışığıyla melatonin salgısı sona eriyor ve bu yüzden her sabah uyanamıyoruz, aşırı yorgun ve halsiz oluyoruz.

Yetersiz melatonin bazen hipofiz bezinin farklı hormonları fazladan salgılamasına sebep olur. Bu hormonlar genelde adrenalin ve kortizol dur. Kortizol, stres anında salgıladığımız hormondur. Fazla salgılanmasında aşırı stres oluşur. Bütün bu denge bozulmasının sonucu yorgunluk, stres, konsantre olamama hali ortaya çıkar. Çocuklarımızın yüklerinin çok ağır olduğu döneme bir de bu mevsim değişimleri eklenince sıkıntıları ister istemez çok ağır olabilir.

Onlara yardım edebilmek, biraz da olsa streslerini azaltmak, gerginliklerine son vermek en azından azaltmak en çok istediğimiz şeydir.

Öte yandan, konsantre olup dikkatlerini verip çok test çözmeleri, ders çalışmaları da gerektiği için bu manada da bir destek ararız.

Bu ihtiyaçlara karşı aromaterapi, kolaylıkla ulaşabileceğiniz ve gönül rahatlığıyla uygulayabileceğiniz, yan etkisiz ve en doğal yöntemdir. Çünkü;

  • Aromaterapötik uçucu yağlar adaptojeniktir.
  • Hem solunum yolu, hem de lenf sıvısına hızlı geçişleri sayesinde fiziksel olarak çok hızlı sonuç verirler.
  • Birden fazla aktif bileşeni barındırdıkları için sinerjik etkileri vardır.
  • Doğru yerden alınır ve doğru dozda uygulanırsa hiçbir yan etkileri yoktur. (aromaterapi ürünleri mutlaka eczanelerden alınmalıdır)

Sedir uçucu yağı, hem konsantrasyonu sağlar, hem sakinleştirir. “İkisi aynı anda, olur mu hiç öyle şey?” dediğinizi duyuyorum. Ama olur; işte buna adaptojenik denir.

Lavanta uçucu yağı, hem uykuya geçişi sağlar hem de öğrenmeyi kolaylaştırır. Yine adaptojenik etki hem gaba agonistidir hem de serotonin salgısını stimuli eder. Çünkü içeriğinde hem ester vardır hem de aldehit. Linalil asetat, geranil, linalool, geraniol, limonene içerdiği sadece birkaç aktif madde daha yüzlerce var. İşte bunların hepsinin sinerjisinden adaptojenik etkiler oluşuyor.

Vetiver uçucu yağı, dikkat eksikliğinde çok etkili, aynı zamanda uyuma sorunlarında yine gaba agonistidir.

Bergamot uçucu yağı; işte benim hayat pınarım. Herkes bana nasıl bu kadar neşeli olduğumu sorar. Ailemin de çalışanlarımın da arkadaşlarımın da benim için ortak olumlu yorum neşeli olmamdır. Bergamot içerdiği linalil asetat ,limonen ve linalol sayesinde, lifting denilen keyif veren ve canlandırıcı etkiler sağlayan, güzel ve ferahlatıcı aromasıyla harika bir his veriyor ve ferahlatıyor.

Adı geçen bu dört uçucu yağı akşamları ve sabahları koklayarak sınav döneminde rahatlama sakinleme ve hafıza hormone dediğimiz asetilkolin salgılanmasını arttırabiliriz. Bu yağları sabah akşam, masaj yoluyla veya koklayarak uygulayabiliriz.

Masajı ikişer damla yukarıdaki uçucu yağlardan etkilerine göre neyi arzu ediyorsak ayak altındaki refleks noktalarına uygulayabiliriz. Bu refleks noktalarına önceki sayılarımızda anlattığımız aromaterapi ve refleksolojinin birleşimi konulu yazılarımızda mevcut.

Palmarosa uçucu yağıyla da çocuklarımızın bu döneminde onların immün sistemlerini güçlendirebilir ve hastalık yapabilecek patojonleri uzaklaştırmak için yani immunobooster olarak kullanabiliriz.

Burun kenarlarına her sabah uygulamak faydalı olacaktır. Fakat en keyifli ve kolay olanı kitaplardaki söylemlerin haricinde benim oğlumda uyguladığım yöntem;

500 ml suya;

20 damla bergamot,

10 damla palmarosa.

Bu suyla her sabah yüz yıkanmalı. Bu hem ayıltıcı etkili hem de ergenlik aknelerini de önler.

Yine akşamları da bu suyla yüz yıkanmalı, yüz dinlendirilmeli ve günün yorgunluğu atılmalı.

Ayakaltına sedir yağıyla masaj veya bir kaba 1 litre su içine 10 damla sedir uçucu yağı koyarak hem dinlenmesi hem de, biraz sonra başlayacağı test maratonunda dikkat toplayıcı etki yapar.

Çok gerginse 5 damla vetiver ve 5 damla lavanta karışımı, evde sinir, bağırma, çağırma, stres önlemede bir numara yardımcıdır.

Kız çocuklarında;

Sedir yağını lavanta ile yer değiştirerek kullanıyoruz.

Sakin, huzurlu, dingin, stressiz bir sınav süreci için bu uçucu yağlar çok etkili olacaktır.

Hem çocuklarımıza hem biz velilere huzurlu, sağlıklı, başarılı bir dönem olmasını diliyorum.

Uzman Eczacı ve Aromaterapi Uzmanı Hülya Kayhan

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!