Terleme ve Ter Kokusuna Aromatik Yaklaşımlar

Ter Nasıl Oluşur?

Vücudumuzda iki çeşit ter bezi vardır. Bunlardan birincisi bütün vücutta konumlanan ekrin ter bezleri (eccrine glands) ve diğer ise sadece koltuk altı ve kasıklarda konumlanmış apokrin ter bezleridir (apocrine gland).

Vücudumuzda binlerce ekrin ter bezi bulunur ve bu bezler vücut ısımızı dengeler. Vücut ısımız yükseldiği zaman sinir sisteminden gelen uyarılarla ekrin ter bezleri uyarılır ve ter üretimi başlar.

Apokrin ter bezleri ise; koltuk altlarında ve kasıklarda konumlanmıştır.

Bu bezler genelde vücut ısısının artmasıyla aktif hale geçerler fakat bazen, stres hormonları apokrin ter bezlerinin ter salgılamasını arttırır.

Ter; su, sodyum ve vücut ısısını düşürmeye yarayan bazı kimyasallardan oluşur.

Buraya kadar her şey normal ve metabolizmamızda olması gerektiği gibidir.

Apokrin ter bezlerinden ayrıca ter salgısını hızlandırmada görevli bakteriler de ürer. Görüldüğü gibi vücutta hiçbir şey gereksiz üretilmiyor. Bakterilerin bile işlevi vardır. Fakat bu bakteriler ölüp vücuttan atılırken geride bıraktıkları atıklar ter kokusu dediğimiz kötü kokuları oluşturur. Bu durum rahatsız edici ve hijyenik olmayan bir durumdur ki özellikle sosyal hayatımızı olumsuz etkileyebilir. Ter kokusu kişiyi iş yaşantısında da zor durumda bırakabilir.

Aromaterapi tam burada devreye girer. Uçucu yağlarla hazırlayacağımız roll on, deodorant veya hidrolatlar bakteri üremesini ve atıklarının koku oluşturmasını önler.

Aromaterapi, alüminyum sülfat gibi ter bezlerini bloke etmez. Terleme devam eder fakat bakteriler yok olur. Çünkü bütün uçucu yağlar antibakteriyeldir.

Uçucu yağın bitkideki varoluş amacı budur aslında. Uçucu yağlar kokulu bitkilerden elde edilirler ve her bitki bu kokulu salgı maddesini kendini bakterilerden, mantarlardan, haşerelerden korumak için salgılar. Biz bu kokuyu bazen beğeniriz bazen beğenmeyiz ama her aromatik bitkiden salgılanan kokunun ekolojik sistemde amacı ve işlevi vardır.

Toplanan bu kokulu salgı maddelerine uçucu yağ diyoruz. Güzel kokulu olanları tercih etmemizin sebebi kokuya olan hassasiyetimiz. Her insanın koku duyusuyla çok özel bir ilişkisi vardır.

Ter kokularını yok etmek için;

  • Limon
  • Bergamot
  • Lavanta
  • Selvi
  • Paçuli
  • Sedir gibi yağlar sıklıkta kullanılır.

Zaten çok alıştığımız parfüm, kolonya ve benzeri ürünlerin hemen hepsi bu uçucu yağların esanslarıyla yapılır. Aromaterapinin bunlardan en önemli farkı; bu ürünlerin tamamen organik ve saf olmasıdır. Bu sayede bakteri üremesi tamamen doğal yöntemlerle önlenebilir.

Sentetik esanslarla hazırlanan ürünlerde mikrobun ürememesi ve ter salgılanmaması için karışımda mutlaka alkol ve alüminyum da kullanılır. Halbuki ter kokusu ile mücadelede aromaterapi yöntemi seçildiğinde alkole de alüminyuma da gerek yoktur.

Aromaterapi, hem doğal hem güzel kokan hem de tedavi eden özelliği ile doğanın bir mucizesi gibidir. Bu mucize ellerimize sunulmuşken sentetik olanı üretmek ve kullanmak doğanın nimetlerini görmezden gelmek olacaktır.

Sevgiyle kalın.

Uzman Eczacı ve Aromaterapi Uzmanı Hülya Kayhan

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!