YLANG YLANG

Açıklama :

  • 5 ML

Ylang Ylang

Cananga odorata

 

Tatlı ve çiçeksi kokuludur. Ylang ylang uçucu yağının ana bileşenleri benzil asetat, benzil benzoat linalol, karyofilin, geranil asetat, metil benzoat, p-kresil metil eter ve seskiterpenler olarak bilinen diğer bileşenlerdir. Bunların hepsi aroma ve tıbbi özelliklerine katkıda bulunmaktadır. 24 saat buharlaştırma kulllanılarak özütü alınan ylang ylang esansiyel yağı, sabit yağların tümü ile karışımı yapıldığında deriden hızla emilir. Yoğun ve balımsı yoğunluktaki yapısı nedeni ile tek başına kullanılması az yani seyrek, karışımlarda kulllanılması ise daha tercih nedenidir.

Bir çok doğal kozmetik karışımda, akne ve deri irritasyonlarını azaltmak amacı ile karışıma katılır. Bu karışımlar Ylang Ylang sayesinde kozmetik amaçlı olduğu kadar bazan böcek ısırıklarının iyileşmesine, bazan derinin sebum üretimine, bazan ise saç ve saç köklerini güçlendirmesine saç toniği özelliği ile katkı yapacaktır

Ayrıca erkeklerde İmpotans, kadınlarda vaginismus ve uterus gevşetici etkilerini sağlamak için sabit yağlarla hazırlanıp masaj yapılması önerilir. Masaj yolu ile saat yönünde ovarak kullanımı ayrıca göğüs sıkılaştırıcı etki de sağlar.

Bu yağın buhar ve koku yolu ile kullanımı sayesinde, kadınlarda menstruasyonu takiben oluşan stres azaltıcı etkisi, soğukluk (frigidity), gündelik stress ve çarpıntı giderici etkileri görülür.

Ylang Ylang' ın en bilinen özelliklerinden biri, mental ve enerjetik kuvvetli etkisi sayesinde afrodiziyak, anti-depressant  olarak yardımcı olması ayrıca uykusuzluk insomnia hastalarının şikayetlerinde sedatif etki sayesinde azalma yapmasıdır.

Genellikle korku, kızgınlık, histeri, irritabilite, panik hali, yoğun duygusal soğukluk hissi gibi şikayetleri geri çeviren kendine güven halini artıran etkisi iyi bilinir.

Enerjetik bir kokudur, limbik sistemden süzülerek beyine rahatlatıcı bir tonus kazandırır. Sevgi & Barış, Duyarlılık & Sevecenlik hissettirir, hassas ve cinsellik çağrıştırıcı bir koku olması nedeni ile bir çok parfümün içeriğinde yer alır.

 

Topikal: Doğrudan istenilen alana 2-4 damla uygulayın. En hassas ciltler hariç seyreltme gerekli değildir.

 

Koku ve Diffuser : Doğrudan 150 ml – 300 ml diffusera 5-10 damla

 

Karışım : Bir çok sabit yağ ile uyumludur. Saçlı deride Cocos, el ve yüzde Avacado, Masaj için Kayısı çekirdeği yağı ile %5 karışımı uygun olur. Hindistan cevizi yağı ile birlikte kullanıldığında saç, kaş kirpik, kaşları besleyici ve onarıcı özellikleri olduğunu gösteren bilimsel çalışmalar bulunmaktadır.

 

Tıbbi kullanımı hakkında detaylı bilgi için lütfen aromaterapi alanında uzman sağlık profesyonellerine danışınız.