Uzun Uçak Yolculuklarında Aromaterapi

Uçucu Yağlarla Keyifli Uçuşlar

Bitki özlerinin rahatlatıcı ve ferahlatıcı özellikleri asırlardır biliniyor ve aktif olarak halen daha uygulanıyor. Bitki özleriyle elde edilen uçucu yağlar ve yağ karışımları aromaterapi ile daha bilimsel bir üretim ve uygulama ile oldukça verimli sonuçları ortaya çıkarıyor.

Aromaterapi, birçok rahatsızlığın yanı sıra stres sıkıntısı yaşayanların ve seyahat edenlerin sorunlarına da çareler sunuyor. Özellikle seyahat edenler için çeşitli uçucu yağ önerilerinde bulunan Uzman Eczacı ve Aromaterapi Uzmanı Hülya Kayhan, uçucu yağlar sayesinde korku, ağrı ve yorgunluk gibi sıkıntılardan uzak, keyifli seyahatler vadediyor.

Bitkilere Güven Uçak Korkunu Yen

Uçuşlarda en sık rastlanan durum olan uçak korkusunun önüne geçmek için lavanta, sedir ve frankincense uçucu yağlarının 5’er damla kulak arkalarına ve bilek içlerine masaj oldukça faydalı. Uçuş heyecanı dinene dek bu yağları uygulamak, ruhu ve bedeni sakinleştirmeye yarıyor.

Uçuşlarda maruz kalınan havalandırma ve hava değişikliğinin ciltte sebep olduğu su kaybını önlemek ve ferahlamak için damıtma yoluyla elde edilen gül suyu veya lavanta suyuna 5 damla limon yağı ve 5 damla bergamot yağı damlatarak oluşturacağımız karışımı kullanılabiliyor. Bu karışımı yolculuk boyunca ara ara yüz misti şeklinde uygulamak hem nem kaybını önlüyor hem de ferahlık sağlıyor.

Dolaşım bozukluğunu önlemek ve uzun uçuşlardan sonra eklem tutulmalarını azaltmak için selvi ve sedir uçucu yağını tamanu yağıyla karıştırarak ilgili bölgeye masaj öneriyorum. Bu karışımı bileklere ve bacaklara uygulamak eklem bölgelerini rahatlatıyor.

Basınca Karşı Nane Yağı

Uçaklarda kabin içi basıncının ve klimanın yarattığı hava sirkülasyonun sebep olduğu baş ağrısı, kulak ve burun tıkanıklıkları çok gibi çok sık karşılaşılan sorunlar için tıbbı nane uçucu yağını öneriyorum. Tıbbi nane uçucu yağını burun kanatlarına birer damla sürmek ve şakaklara uygulamak burun ve kulak tıkanıklığını gidermeye yardımcı oluyor. Ayrıca baş ağrısını da önlüyor.

Seyahatlerin yanı sıra hayatın her anında ve her aşamasında dikkat toplama, stresle baş etme, rahatlama, cilt bakımı ve güzellik konularında da aromaterapinin olumlu ve tamamen doğal etkilerini göz ardı etmemeliyiz.

Keyifli ve sağlıklı uçuşlar

Uzman Eczacı ve Aromaterapi Uzmanı Hülya Kayhan

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!