Vetiver

• Dikkat eksikliği ve hiperaktivitede,
• Ankesiyetede,
• Beyin sağlığında,
• Unutkanlık sorunlarında,
• Dikkat dağınıklığında,
• Baş ağrılarında,
• Uyku bozukluklarında,
• Konsantrasyonun artırılmasında etkilidir.

Vetiveri çok seveceğinizden eminim. Neden mi?

Dünya çapında en çok ses getirmiş, kullanan herkesin kendinden birşeyler bulduğu bazı kokular vardır parfüm yapımında kullanılagelmiş. Hani şu çok meşhur markaların çok meşhur parfümleri..hepsinin ortak notu Vetiver dir. Vetiver uçucu yağ özü o kadar çok parfümün ortak hammaddesidir ki , şu an beş on tane sayabiliriz…Hepsinin bağlayıcı ( fiksativ) ve alt notunda Vetiver kullanılmıştır. Zaten uçucu yağını alıp kokladığınızda çok tanıdık gelecek, şaşırmayın. Herkes kullandığı parfümle özdeşleşir bir nevi, bunun sebebi kokladığınız parfümün alt notunda kullanılan Vetiverdir.. Nasıl mı? Nasıl olabilir mi diyorsunuz, buyrun okuyun…

Vetiver bir Hint bitkisidir, otsu bir bitkidir.Uçucu yağ özü bitkinin kökünden elde edilir.Distilasyonu bu yüzden çok zordur ve çok uzun bir süreç gerektirir. Aromaterapik yağlarda köklerden elde edilen yağlar çok az sayıdadır. Kökten elde edildiği için mi çok net bilinmesede KÖK ÇAKRASI na etkilidir, kök çakraları açar. Ayakları yere bastıran ( earthing, grounding) etkisi ile, topraklama yapmış gibi, dünyaya , doğaya bir bütüne ait olma hissi verir. İsmi Hintçe de OIL OF TRANQUILITY yani… HUZUR YAĞIdır.. Dinginliği ve huzuru anlatır. Vücut etrafındaki enrji alanlarına AURA denir.. Vetiver uçucu yağ özü Aura yı temizler ve Aura nın oluşturduğu enerji kalkanını güçlendirir. Aktif Bileşeninlerinden, bir SEskiterpen yapısı taşıyan VETİVEN sayesinde; Kan Dolaşımını hızlandırır Vetiverin kan dolaşımı üzerindeki etkileri kontollü deneylerle tespit ve ispat edilmiştir. Bknz( Medical Aromatherapy Kurt Schnaubelt) KAn dolaşımını hızlandırması ile, kanda bulunan kırmızı kan hücreleri vücudun bütün bölgelerine daha fazla oksijen taşıyabildiği için vücudu canlandırır. Ayrıca yapısındaki VETİVON( keton) ve FURFUROL (aldehit) sayesinde ise; Kas ağrıları Romatizmal Ağrılar Artrit gibi çok zorlayan ağrılarda ağrıyı kestiği gibi , ağrıdan uyuyamayan anklizon spondilitli hastalarda yapılan denemelerde huzuru sağlayıp uyumlarına yardımcı da olmuştur. Hayata bağlayan (rooting) etkisi Furfurol aldehitleri sayesindedir. Ayrılık Kayıp ( birini kaybetmek) Güvensiz Hissetmek( insecure) Yaşamı ve anlamını çok fazla sorgular olmuşşak Kısaca madde ve ruh arasındaki dengemizi kaybettiğimiz, hayattan zevk almaktan uzaklaştığımız durumlarda kokusu ve yapısı ile bizi dengeye sokacak birden çok etkiye sahip bir aromatik yağdır.Aromaterapiyi bir sanat ve bilim harmanı ile yapabilen bütün uzmanlar Vetiveri stresli , bir çıpıda bütün kinini nefretini kusan kişilerin şikayeti ne olursa olsun karışıma bir miktar vetiver de ekler.. Ben Tıp doktorlarının da Sanat ve Bilimi harmanladıklarına inanırım. En azından başarılı olanların.. Kişinin dillendirdiği şikayet cilt kaşıntısı olabilir, kişiyi anlama sanatını devreye sokabilen hekim bilirki, (kişinin elini kolunu nasıl kullandığı, konuşma biçimi,hitap şekli , bakışları vs vs kendini çok ele verir) sorunun görünen kısmından çok fazlası görünmeyen kısmında ve bu derinliğe inilmezse sorun hep baki kalacak… Aromaterapi işte burada devreye girer. Çünkü tatmlayıcı bir tedavi yöntemidir.Eksik kalanı tamamlar.Ve eksik kalan kısmı hep işin manevi boyutudur .

Hiperaktivite ve Dikkat eksikliği olan çocuklar üzerinde devam eden tıbbi ve klinik çalışmalar vardır Vetiver Aromaterapik esansiyel yağıyla ilgili. (Bknz Pubmed)

Kanıtlanmış ve bilimsel yayınlanmış etkilerinden biride Cilt lekelerini açar.

Cilt üzerinde içindeki VETİVEROL ve BENZOİK ASİT sayesinde Akne ve deri iltihaplarında etki gösterir.

Çok ağrılı, iri, ergenlik aknelerinde olumlu sonuçlar verir. Aynı zamanda dinginleştirici, ve ruh ve bedeni ve zihni bir harmoni içine sokar demiştik vetivon ve furfurol içerdiği için, Ergenlerde de Ergen atarlanmalarında çok özel bir etkisi vardır.

Her tür, gereksiz çıkışlar , Aşırı tepki veren, saman alevi gibi parlayan kişilerde sakinleştirip , dinginleştiren etkiler gösterir.

Vetiver çimeni Diğer bitkilerin yetişmesinde toprağı ağır metallerden kurtarmak ve sağlıklı tarım içinde kullanılmalıdır.son çalışma bunu anlatıyor.. Effect of Vetiveria zizanioides essential oil on melanogenesis in melanoma cells: downregulation of tyrosinase expression and suppression of oxidative stress.

Peng HY 1 , Lai CC 1 , Lin CC 2 , Chou ST 1 .

Vetiver grass, Vetiveria zizanioides: a choice plant for phytoremediation of heavy metals and organic wastes.

Danh LT 1 , Truong P, Mammucari R, Tran T, Foster N.

error: Content is protected !!