Ylang Ylang CANANGA ODORATA

• Seborede,
• Saçların uzamasında,
• Kirpiklerin uzamasında,
• Hormonların dengelenmesinde,
• Göğüslerin sertleştirilmesinde,
• Derinin toparlanmasında,
• Rahatlama ve sakinleşmede etkilidir.
• Afrodizyak, antistres ve antidepresan
özelliklere sahiptir.

 

Tahiti, Seşeller, Filipinler, Mauritius gibi egzoti ülkelerde yetişen egzotik bir ağaçtır. Kananga diye satılan ucuz bir versiyonu vardır ama Ylang Ylang çok daha üstün kaliteli etkilidir. Kokusu da farklıdır. Uzakdoğuda “parfüm ağacı” olarak da bilinir. Çünkü çok etkileyici ve çekici(afrodizyak etkiler gösteren) bir kokusu vardır.

Avrupa da ise 19, yüzyılın başında Kraliçe Victoria zamanında “Saç Yağı” olarak hindistan cevizi yağıyla karıştırılıp kullanımı çok yaygın imiş.Hatta okadar popülermiş ki bu karışıma”MACASSAR” denirmiş. Neredeyse bütün bayanlar kullandıkları için sandalyeler koltuklar yağlanmasın diye , koruyucu kumaştan sandalye başları ve koltuk başları icat olmuş ve bunlara “anti macassar” denmiştir.

Son zamanlarda yine saç ve saçlı deri preperatları, şampuanlar, saç serumlarında kullanılmaya başlandı. Ama ne kadar kullanılıyor, hangi bitki kullanılıyor bilemiyoruz fakat tekrarlamakta yarar var; kullanılması gerek saf esansiyel yağ yani uçucu yağ özüdür.Ve ylang ylang olmalı kananga diye satılan olmamalıdır vede ylang ylang esansı damlatılmış nebati yağ asla olmamalı.Olursa nemi olur? Hiçbir olumlu etkisi olmaz olumsuz etkilerinin de en başında hayal kırıklığınız gelir…

Endonezya da yerel bir gelenek vardır; YEni evli çiftlerin evelendikleri ilk gece , yatak üstleri Ylang Ylang çiçekleri ile süslenir.Bu gelenek Ylang Ylang ın afrodizyak özelliğine bir atıfta bulunuyor. Aynı zamanda heyecan, hızlı kalp atımı (taşikardi) , hızlı nefes alıp vermeyi (hiperventilasyon) de yavaşlatıcı etkisi olduğu için ilk gece heyecanını yatıştırsın diye olabilir..Bunun için Neroli birebir etkilidir ama çok çok pahalı olduğu için Ya ylang ylangla karıştırılır yada ylang ylang tek başına kullanılabilir çünkü neroli gerçekten pahalı ve nadir bir uçucu yağ özüdür. Ylang Ylang içindeki ESTER lerden , BENZİL ASETAT, METİL SALİSİLAT, METİL BENZOAT sayesinde Rahatlatıcı, sakinleştirici, yatıştırıcıdır. Adrenalin salgısını düzenleyerek heyecanlanma ,özellikle sınav heyecanı, takıntı durumları, fobilerle yüzleşme ,taşikardi, hiperventilasyon, korku, şokani sinirlenme lerde rahatça kullanılabiilir. Ani travmaların çabuk atlatılmasında sıkça Ylang Ylang ın sakinleştirici yardımına başvurulur.

Cinsel hayatı aktileştirmesinden dolayı afrodizyak olarak tanımlanır. Aslında endişe, korku ,kırgınlık gibi hisleri ortaya çıkaran sempatik sinir sistemimizden salgılanan Adrenalin, kortizol, epinefrin gibi hormon salgılanmasını azaltan baskılayan özellikler gösterir. Çünkü Limbik sistemin hemen altında bulunan koku soğancığı ve koku reseptörleri ile mukozadan limbik sisteme geçer ve Parasempatik hormonları arttırır ki bunlar serotonin, endorfin,dopamin dir. Tabbiki afrodizyak etkisine içindeki fenol bileşenleri nden EUJİNOL ve SAfROL yol açar. Bu iki fenolik madde dopamin salgısını indükler ve kişide Haz duygusu ortaya çıkar. BU yüzden Ylang Ylang koklayıp alışverişe çıkmayın Yoksa parasına bakmadan herşeyi alır sonra çok pişman olursunuz. Bir otomobil firması bütün Showroom larında bu uçucu yağ özünü kullanır hava yayıcılarda..Nedeni çok açık değilmi? EUJİNOL in afrodizyak ve cinsel istek arttırıcı özelliklerinden bahsettik, eujinolun aynı zamanda Göğüsleri sertleştirici etkisi de vardır. Göğüs sıkılaştırıcı preperatlarda eser miktarda kullanılır. Erkeklerde; Frijit, iktidarsızlık etkieri kanıtlanmıştır. Üreme hormonları üzerinde dengeleyici etkileri sayesinde doğumdan sonra da bayanlarda hormonel ve ruhsal toparlanma açısından çokişe yarar. Doğum sonrası görülen cinsel istekte azalma durumlarında, lohusa ve emziren anneyi rahatlattığı için çift yönlü rahatlama sağlar.Yeni doğum yapmış bayanların her yöden yaşamlarına kaldıkları yerden devam edebilmelerini sağlar. Hava yayıcılarda veya yastıklara 1,2 damla damlatmak yeterlidir. AKtif bileşenlerinden GERANİOL, LİNALOL,, FARNESOL, ve BENZOİK ASİT sayesinde , Hem yağlı cilt , hem de kuru cilt üzerinde etkilidir. Çünkü adaptojenik bir uçucu yağ özüdür.Bu yüzden karma ciltlerin toniğidir. Saçın parlak ve sağlıklı olmasını sağlar. Çünkü saç derisinde bulunan saç foliküllerini uyarır, çok çok küçük molekül olduğu için uçucu yağ özü, saç kökünden hızla emilip lenatik sisteme geçer..Lenfatik drenaj da çok hızlı etki gösterir.

error: Content is protected !!