0212 204 09 72

"WhatsApp Bilgi Hattı"

  0(549 492 81 80)


Yağ içindeki Probiyotik Buluş

TÜM TEKNOPARKLAR ARASINDAN İSTANBUL TEKNOPARKI' NA ALTIN MADALYA KAZANDIRAN YAĞ İÇİNDEKİ PROBİYOTİK BULUŞU TÜM DÜNYANIN İLGİSİNİ ÇEKMEYE BAŞLADI! 

 

Teknopark İstanbul, son dönemde gerçekleştirdiği önemli projelerle adından sıkça söz ettiriyor. Bu kez, teknopark bünyesinde faaliyet gösteren Hülya Kayhan ve Ar-ge ekibi, yağ içindeki probiyotikler konseptiyle sağlık sektöründe çığır açan bir buluşa imza attı. Yapılan bu inovasyon, Oktay Sinanoğlu adına düzenlenen ödül töreninde altın madalya ile ödüllendirildi.


Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Hülya Kayhan'a ait dünyanın ilk aromaterapi ve Ar-Ge laboratuvarını ziyaret ederek, "yağ içinde multiprobiyotik kombinasyon" buluşunu yakından inceledi. 

Hülya Kayhan'ın buluşu, yararlı probiyotik bakterileri bağırsaklara geri kazandırmayı hedefleyerek, havasız ortamlarda üreyebilen bakterileri yağ içinde muhafaza etme kombinasyonunu sunuyor. Gıda takviyesi olarak ruhsatlandırılan bu buluş, sadece sağlık sektörüne değil, aynı zamanda yeni gezegenlerde yaşam araştırmalarına yönelik ilgi çekici bir nitelik taşıyor. NASA da şu anda bakterileri uzaya gönderebilmek için yağ içerisinde bakterilerin yaşatılması üzerine çalışıyor. 


Hindistan Cevizi Yağı içerisinde multiprobiyotik gıda takviyesi olan Cocobiotic’ in yapılan bilimsel çalışması, Pharmaceutical dergisinde yayınlanarak aslında birçok alanda ilke imza attı. Hem Q1 dergide yayınlanan ilk gıda takviyesi olurken hem de SİBO da kullanılabilen ve çok hızlı başarı sağlayan ilk probiyotik gıda takviyesi oldu. 

Hülya Kayhan, bu buluş ve yayın ile birlikte uluslararası bilim dünyasından da büyük ilgi görmekte. Bu anlamda Amsterdam'da düzenlenecek 6. International Conference on Applied Microbiology and Beneficial Microbes (6. Avrupa Uygulamalı Mikrobiyoloji ve Yararlı Bakteriler Kongresi) konuşmacı olarak yer alacak.


Bu büyük başarı Türk Bilim İnsanlarının global ölçekteki etkisini bir kez daha gözler önüne seriyor!

{alanbaslik}
© Tüm hakları saklıdırEfasis
.