12.11.2020

Marie Claire Ağustos-2018 - CİLDİNİZE YANSIYAN GÜZELLİK

CİLDİNİZE YANSIYAN GÜZELLİK

CİLDİNİZE YANSIYAN GÜZELLİK

TEMIZLIK VE KOZMETIK MALZEMELERINDE BULUNAN, TOKSIK BIRIKIM YAPABILEN ZARARLI MADDELER HAKKINDA UZM. ECZ. HÜLYA KAYHAN ERYILMAZ BIZI AYDINLATIYOR.

 

Temizleyici maddelerin her biri arındırıyor anlamına gelmiyor. Halbuki gün içinde maruz kaldığımız toksik birikim yapabilen ağır metal ve türevlerinden, akşam elimizi yüzümüzü yıkadığımızda tamamen kurtulmamız gerekir. Ama maalesef yıkamalarda kullanılan zararlı maddeler sorunu daha da büyütüyor. Ancak artık günümüzde bu maddeleri içermeyen şampuan, vücut yıkama jelleri, diş macunları ve roll-on‘larda alternatif sağlıklı içerikler kullanılmaya başlandı.

 

Arındırarak temizlemek nedir?

Cildimiz gün boyu toksik kimyasallara maruz kalıyor. Bu maruziyet cildin yağ, probiyotik, asit ve tuz dengesini bozuyor. Aromaterapi ile bitkilerin tohumlarından elde edilen yağların, yağ asitlerini kullanarak cildin yağ dengesini geri kazandırıyoruz. Bu sayede ciltte bariyer oluşturarak toksik maddelerin vücuda girmesini önlüyoruz. Probiyotikleri besleyerek bağışıklığı güçlendiriyoruz. Unutmayalım ki sağlık ve bağışıklık önce ciltten ve bağırsaklardan başlar. Çünkü en çok bu iki organ probiyotik barındırır. Aromaterapide kullandığımız uçucu yağların hemen hepsi biyolojik olarak antibakteriyel, antiseptik, antifungal ve antiviral özellikler taşıyor. Bu yüzden de aromaterapide kullandığımız uçucu yağlarla gerçek arınmayı sağlıyoruz. Yapılan tüm çalışmalar zararlı bakterileri yok edebilen bu kokulu moleküllerin yararlı bakterilere dokunmadığını ispat etmiştir.

 

Peki, aromaterapi ile arınmayı nasıl yapabiliriz?

Her sabah ve akşam bir litre suya damlattığımız onar damla palmarosa ve lavanta uçucu yağı ile yüzümüzü silebiliriz. Şampuan ve yüz temizleyici olarak aromaterapi temizleyicilerinden vetiver serilerini kullanarak, cildimizde birken ağır metallerden arındırabiliriz. Bir yemek kaşığı Hindistan cevizi yağına beş damla mür ve üç damla limon yağı damlatıp yağ çekme (oil pulling) yapabilirsiniz. Bu sayede vücuda aldığınız ağır metallerden uzaklaşırsınız.

 

Bunlar bizi koruyan ve arındıran aromaterapi önlemleri... Koruyucu hekimlik ve eczacılığa göre önce hastalıklara sebep olanları ortamdan uzaklaştırmak gerek. Bu aromaterapin en iyi yaptığı işlemdir. Bu nedenle önce zararlı olandan korunalım ve arınalım.

{alanbaslik}
© Tüm hakları saklıdırEfasis
.