12.11.2020

Women's Health Ağustos-2018 - Aromaterapi İle Rahatla

Aromaterapi İle Rahatla

Aromaterapi İle Rahatla

Uzman Eczacı Hülya Kayhan, aromaterapinin üzerimizdeki etkisi hakkında bilgilendiriyor.

 

Korkular hayatımızı olumsuz yönde etkileyebiliyor. Her şeyden önce yaşam kalitesini düşürüyor, hayattan zevk almak ve yaşananların keyfine varmak zorlaşıyor. Üstelik fobi halini alıp travmatik olabiliyorlar.

Aromaterapi, kokularla terapi anlamına geliyor. Kokunun bizi hiç hissettirmeden nasıl etkilediğini ve yönlendirdiğini ise bilim şöyle izah ediyor: Limbik sistemin tam ön kısmında burundan gelen koku molekülleri, koku reseptörleri ile olfaktör sinirlere ulaşıyor. Olfaktör sinirlerden gelen iletiler de limbik sistemdeki parasempatik sinirlere ulaşarak, bu sinirleri aktive ediyor veya stimule ederek, uyarıyor. Uyarılan parasempatik sinirlerimiz de ihtiyaç duyduğumuz nörokimyasalların salgılanması için başlama komutunu veriyor. Burada bahsettiğim nörokimyasallar: Serotonin (mutluluk veren), endorfin (ağrı, acı kesen), dopamin (haz veren) ve asetil kolin (öğrenme, hatırlama ve hafızayı harekete geçiren).

 

Kokuların Etkisini Hisset

Yandaki uçucu aromaterapi yağlarının hormonlar üzerindeki etkilerini öğrenerek rahatlayabilir, hatta korktuğunuz uçak seyahatinizde bile çayınızı keyifle yudumlayabilirsiniz.

Lavanta Uçucu Yağı (Lavandula Angustifolia): İçerdiği linaol ve linalil aldehit özellikle sinir uçlarında rahatlama sağlıyor; linalil asetat ve lavandulyl asetat ise sakinleme, rahatlama getiriyor.

Frankincense (Günlük) Uçucu Yağı: Bu, binlerce yıldır kullanılan bir uçucu yağ. Tüm dinlerde ve dini törenlerde ruhun huzura ermesi için kullanılmış. Nefes alıp vermeyi sakinleştiriyor. Özellikle stres, korku, gerginlik ve ani şoklarda etkili.

Vetiver: Huzur yağı olarak biliniyor.

Elemi: Özellikle içsel yolculuklarda, kişinin manevi huzurunda etkili.

Adaçayı: Bilimsel yayınlarda kortizol seviyesini yüzde 36 düşürdüğü görülmüştür.

Bergamot: Yine bilimsel yayınlarda anksiyolitik (anksiyete giderici) etkileri, diazepam (sakinleştirici etken madde) ile eşdeğer bulunmuştur. Sıkıntı, bıkkınlık, isteksizlik ve korku yaşanan durumlarda, psikolojiyi olumlu yönde etkiler ve mutluluk verir.

Sevgiyle, bol aromalı ve mis kokulu kalınız. Hayatınızdan güzel aromalar hiç eksilmesin.

{alanbaslik}
© Tüm hakları saklıdırEfasis
.