0212 204 09 72

"WhatsApp Bilgi Hattı"

  0(549 492 81 80)


12.11.2020

Sayı 11 - Sınav Hazırlıklarında Ve Stresinde Aromaterapi Uygulamaları

Onlara yardım edebilmek, biraz da olsa streslerini azaltmak, gerginliklerine son vermek en azından azaltmak en çok istediğimiz şeydir. Öte yandan, konsantre olup dikkatlerini verip çok test çözmeleri, ders çalışmaları da gerektiği için bu manada da bir destek ararız. Bu ihtiyaçlara karşı aromaterapi, kolaylıkla ulaşabileceğiniz ve gönül rahatlığıyla uygulayabileceğiniz, yan etkisiz ve en doğal yöntemdir.

Gençlerimizin finalleri, TEOG, YGS veya yılsonu sınavları yine gelip çattı. Üstüne üstlük bir de bahar ayları, havalar ısınıyor ve günler uzadı.

Günlerin uzaması, havanın daha geç kararması kötü değil elbette fakat öğrenciler için şöyle bir handikap doğuyor; yaz saati uygulaması ile uzayan günlerin haricinde bir saat gibi bir zaman saat değişikliği ile hava iyice geç kararıyor. Bu değişiklik melatonin adlı hormonun doğal süreçle değil de dışardan bir müdahale ile salgılanmasını değiştiriyor. Melatonin normalde hava karardıktan 5-6 saat sonra salgılanır, fakat bu saat değişikliğiyle nerdeyse sabaha karşı salgılanıyor. Güneş ışığıyla melatonin salgısı sona eriyor ve bu yüzden her sabah uyanamıyoruz, aşırı yorgun ve halsiz oluyoruz.

Yetersiz melatonin bazen hipofiz bezinin farklı hormonları fazladan salgılamasına sebep olur. Bu hormonlar genelde adrenalin ve kortizoldur. Kortizol, stres anında salgıladığımız hormondur. Fazla salgılanmasında aşırı stres oluşur. Bütün bu denge bozulmasının sonucu yorgunluk, stres, konsantre olamama hali ortaya çıkar. Çocuklarımızın yüklerinin çok ağır olduğu döneme bir de bu mevsim değişimleri eklenince sıkıntıları ister istemez çok ağır olabilir.

Onlara yardım edebilmek, biraz da olsa streslerini azaltmak, gerginliklerine son vermek en azından azaltmak en çok istediğimiz şeydir. Öte yandan, konsantre olup dikkatlerini verip çok test çözmeleri, ders çalışmaları da gerektiği için bu manada da bir destek ararız. Bu ihtiyaçlara karşı aromaterapi, kolaylıkla ulaşabileceğiniz ve gönül rahatlığıyla uygulayabileceğiniz, yan etkisiz ve en doğal yöntemdir.


Çocuklarımızın yüklerinin çok ağır olduğu döneme bir de bu mevsim değişimleri eklenince sıkıntıları ister istemez çok ağır olabilir.


Çünkü;

1-Aromaterapötik uçucu yağlar adaptojeniktir.

2- Hem solunum yolu, hem de lenf sıvısına hızlı geçişleri sayesinde fiziksel olarak çok hızlı sonuç verirler.

3- Birden fazla aktif bileşeni barındırdıkları için sinerjik etkileri vardır.

4- Doğru yerden alınır ve doğru dozda uygulanırsa hiçbir yan etkileri yoktur (aromaterapi ürünleri mutlaka eczanelerden alınmalıdır)!.


Sedir uçucu yağı, hem konsantrasyonu sağlar, hem sakinleştirir. “İkisi aynı anda, olur mu hiç öyle şey?” dediğinizi duyuyorum. Ama olur; işte buna adaptojenik denir.

Lavanta uçucu yağı, hem uykuya geçişi sağlar hem de öğrenmeyi kolaylaştırır. Yine adaptojenik etki hem gaba agonistidir hem de serotonin salgısını stimuli eder. Çünkü içeriğinde hem ester vardır hem de aldehit. Linalil asetat, geranil, linalool, geraniol, limonene içerdiği sadece birkaç aktif madde daha yüzlerce var. İşte bunların hepsinin sinerjisinden adaptojenik etkiler oluşuyor.

Vetiver uçucu yağı, dikkat eksikliğinde çok etkili, aynı zamanda uyuma sorunlarında yine gaba agonistidir.

Bergamot uçucu yağı; işte benim hayat pınarım. Herkes bana nasıl bu kadar neşeli olduğumu sorar. Ailemin de çalışanlarımın da arkadaşlarımın da benim için ortak olumlu yorumu neşeli olmamdır. Bergamot içerdiği linalil asetat, limonen ve linalol sayesinde, lifting denilen keyif veren ve canlandırıcı etkiler sağlayan, güzel ve ferahlatıcı aromasıyla harika bir his veriyor ve ferahlatıyor. Adı geçen bu dört uçucu yağı akşamları ve sabahları uygun mekanlarda buharlaşma yolu ile kokusunu kullanarak sınav döneminde rahatlama, sakinleme, kolay uyuma, çalışma alanında konsantrasyon sağlayıcı ve hafıza hormonu dediğimiz asetilkolin salgılanmasını arttırabiliriz. Bu yağları sabah akşam, masaj yoluyla veya buharlaştırıp koklayarak uygulayabiliriz. Masajı ikişer damla yukarıdaki uçucu yağlardan etkilerine göre neyi arzu ediyorsak ayak altındaki refleks noktalarına uygulayabiliriz. Bu refleks noktaları önceki sayılarımızda anlattığımız aromaterapi ve refleksolojinin birleşimi konulu yazılarımızda mevcut.

Palmarosa uçucu yağıyla da çocuklarımızın bu döneminde onların immün sistemlerini güçlendirebilir ve hastalık yapabilecek patojonleri uzaklaştırmak için yani bağışıklık uyarıcı, immunobooster olarak kullanabiliriz.

Burun kenarlarına her sabah uygulamak faydalı olacaktır. Fakat en keyifli ve kolay olanı kitaplardaki söylemlerin haricinde benim oğlumda uyguladığım yöntem; 500 ml suya; 20 damla bergamot 10 damla palmarosa

Bu suyla her sabah yüz yıkanmalı. Bu hem ayıltıcı etkili hem de ergenlik aknelerini de önler. Yine akşamları da bu suyla yüz yıkanmalı, yüz dinlendirilmeli ve günün yorgunluğu atılmalı. Ayakaltına sedir yağıyla masaj veya bir kaba 1 litre su içine 10 damla sedir uçucu yağı koyarak hem dinlenmesi sağlanır hem de, biraz sonra başlayacağı test maratonunda dikkat toplayıcı etki yapar. Çok gerginse 5 damla vetiver ve 5 damla lavanta karışımı, evde sinir, bağırma, çağırma, stres önlemede bir numaralı yardımcıdır. Kız çocuklarında; sedir yağını lavanta ile yer değiştirerek kullanıyoruz. Yani 5 damla vetiver ve 5 damla lavanta yağı aynı amaca yönelik mükemmel bir karışımdır. Sakin, huzurlu, dingin, stressiz bir sınav süreci için bu uçucu yağlar çok etkili olacaktır. Hem çocuklarımıza hem biz velilere huzurlu, sağlıklı, başarılı bir dönem olmasını diliyorum.Haşereler için uçucu yağlar

Bahar aylarında ortaya çıkan evimizi ziyaret eden karıcalar, böcek ısırıkları, arı sokmaları, örümcek, kene ısırıkları, güve, sinek, böcek kovucuları için uygulanan aromaterapik uçucu yağlara kısaca göz atmak istedik.


Karıncalar için, nane uçucu yağı tıbbi kullanılır. Evin karınca olan yerlerine koton pamuğa 3-4 damla damlatır, yalnız evde kedi, küçük köpek varsa onları uzak tutmak gerekir.

Böcek ısırıklarında; Tea Tree (çay ağacı) uçucu yağı, kaşıntı, kızarıklık ve bazen şişme olduğunda antienflamatuar, analjezik etkisinden dolayı yatıştırır, yetişkin ve 12 yaş üstü çocuklara direkt, daha küçük çocuklara veya hassas ciltler için sabit yağ ile birlikte

Örümcek ısırıkları için; Lavanta Uçucu yağı detoksifikasyona yardım eder. Parmak ucuna 1 damla damlatılır ve ağrılı, kaşıntılı yere sürülür, 1 veya 2 saatte bir tekrarlanır.

Kene için; kene çıkarıldıktan sonra oluşan enfeksiyon ve enflamasyon için Niaouli Uçucu yağı kullanılır. Parmak ucuna 1 damla damlatıp iritasyon olan yere sürülür, geçene kadar tekrarlanır.

Güve içinUçucu yağı Paçuli kullanılır. Dolap içlerine koton pamuğa veya mendil üzerine damlatılıp kullanır. Not: İngiltere’de Viktoryan döneminde (1832) asillerin kullandığı kaşmir şallar arasına güve gelmesin diye Paçuli uçucu yağı kullanılırmış. 200 ml lavanta Çiçek suyu içine 10 ml sedir (Cedres atlanica) veya Nane (Mentha piperita) Esansiyel yağı Bebek ve Çocuklar için Çiçek suyu ile hazırlanan Karışım; 200ml Lavanta Çiçek suyu içine ve 10 ml ıtır (Pelargonium Graveolens) Esansiyel yağı Sabit Yağ ile Hazırlanan Karışım; 50 ml Tatlı Badem sabit yağı içine 30 damla Palmarosa (Cymbopogon Martinii) Esansiyel yağı Sinek ıstırmasına karşı Lavanta, Tea tree uçucu yağlarını ısırık olan bölgeye parmak uçuna 1 damla damlatılarak uygulanır.

Arı sokmasıdan kızarıklık, ağrı ve kaşıntı olur. Doğal şişme, antihistaminik (antialerjik) olan Lavanta ve Alman Papatya Uçucu yağları kullanılır. 1 bardak soğuk su, 2 damla tıbbi papatya (Alman papatyası), 1 damla sabit yağa (Jojoba yağı) şeklinde uygulanabilir.  Bir orta boy cam kasenin içine su konur; içerisine 1 damla papatya, 1 damla lavanta damlatılır. Parmak uçuna damlatılan 1 damla lavanta arının soktuğu yere uygulanır, yine parmak ucuna damlattığımız Lavanta uçucu yağı uygulanır, sonra üzerine sabit yağ yani Jajoba 1 damla damlatılır,  yine parmak ucuyla sürülür. Papatya Uçucu yağı ve Lavanta Uçucu yağı damlattığımız suya bir küçük havlu bastırılır, sıkılır arının sokmuş olduğu yere compres yapılır, sıcaklığı geçene kadar 1 ile 4 saat uygulanır.


SİNEK VE BÖCEK KOVUCU KARIŞIMLAR (Çocuk ve Yetişkinler için)


  • 200 ml lavanta Çiçek suyu içine 10 ml sedir (Cedres atlanica) veya Nane (Mentha piperita) Esansiyel yağı
  • Bebek ve Çocuklar için Çiçek suyu ile hazırlanan Karışım; 200ml Lavanta Çiçek suyu içine ve 10 ml ıtır (Pelargonium Graveolens) Esansiyel yağı
  • Sabit Yağ ile Hazırlanan Karışım; 50 ml Tatlı Badem sabit yağı içine 30 damla Palmarosa (Cymbopogon Martinii) Esansiyel yağı
  • Sinek ıstırmasına karşı Lavanta, Tea tree uçucu yağlarını ısırık olan bölgeye parmak uçuna 1 damla damlatılarak uygulanır.
{alanbaslik}
© Tüm hakları saklıdırEfasis
.