0212 204 09 72

"WhatsApp Bilgi Hattı"

  0(549 492 81 80)


12.11.2020

Sayı 17 - Bulutların Üstünde Aromaterapi

Yıllardır uçakla seyahat ederim, çünkü uzun yıllar Londra’da yaşadım ve sık sık Türkiye’ye  geldim gittim.

Fakat bir seyahatte uçak fırtınaya yakalandı ve acil iniş yaptık. Gerçekten çok korkunç bir tecrübeydi, doğal olarak uçak korkusu  başladı ve fobiye dönüştü. Fakat öyle zor bir durum ki uçmam gerek çünkü Türkiye –İngiltere araba ile gidilesi bir mesafe değil. 1 yıl hipnoterapi tedavisi aldım. İki ilaç almama rağmen bir hafta  önceden başlıyordu heyecan, ama tabi normal bir heyecandan bahsetmiyorum. Korku, kâbus, endişe, stres… Psikiyatristim farklı tedaviler, telkinler uyguladı. Ama kendimi ve korkumu yenemiyordum. Aslında çok farkındaydım, kendim korkunun üzerine giderek aşmalıydım. Gelin görün ki olmuyordu. Uçağa binmek ayrı dert bindikten sonra yolculuk anlatılamaz bir işkence…

Sonra ne mi oldu???

Şimdi haftada bazen 6 uçak yolculuğu yapıyorum, son iki ayda toplam 38 uçak yolculuğu yapmışım ve hiç birinde ayılıp bayılmıyorum artık. Korkularımız maalesef hayatımızı olumsuz yönde etkiliyorlar. Her şeyden önce yaşam kalitemiz düşüyor. Hayattan zevk almak, yaşananların keyfine varmak zorlaşıyor. Hatta bazen fobi halini alıp travmatik olabiliyorlar. Aromaterapi nasıl çalışıyor? Aromaterapi, kokularla terapi anlamına geliyor aslına bakarsanız. Kokunun bizi hiç hissettirmeden nasıl etkilediğini ve yönlendirdiğini şöyle izah ediyor bilim:

Olfaktör soğan (–kokusoğancığı-) beynimizde öylebir konumlanmış ki, resimde de görüldüğü gibi, Limbik sistemin tam da ön kısmında burundan gelen koku molekülleri, koku reseptörleri ile Olfaktör sinirlere ulaşıyor, Olfaktör sinirlerden gelen iletiler de Limbik sistemdeki parasempatik sinirlere ulaşarak bu sinirleri aktive ediyor veya stimule ediyor, uyarıyor yani.
Uyarılan para sempatik sinirlerimizde; bizlerin çok ihtiyaç duyduğu o pek kıymetli, pek özel nörokimyasalların salgılanmasına başlama komutunu veriyor. Nedir bu güzel nörokimyasallar (hormonlar da diyebiliriz)?

Serotonin (mutlulukkeyif )

Endorfin (ağrı acı kesen)

Dopamin (haz veren)

Asetil kolin (öğrenme, hatırlama,hafızayı harekete geçiren)

İşte şuanda uçakta bu yazıyı yazmama izin veren, beni korkularımdan ve fobimden uzaklaşıp rahatlamamı sağlayanhormonlarımız bunlar… Yoksa titreyerek- yazı yazmakşöyledursun- sürekli ağlıyordum. Korku yerine keyif almama olanak sağlayan hormonlar. Peki, Aromaterapi deözelliklehangi uçucuyağlar hangi hormonlar üzerinden nasıl bir etki yapıyor da bizler rahatlıyor, korkmuyor hatta keyifle uçakta çayımızı yudumlayabiliyoruz?

Hepimizin yakından tanıdığı:

LAVANTAUÇUCUYAĞI

Lavandulaangustifoliaİçerdiği Linaol veLinalil AldehitÖzellikleGabaagonisti etkileryapıyor,çok teknikdetayagirmedenözelliklesiniruçlarında rahatlamasağlıyor.YineLinalil asetat ve lavandulyl asetat sakinleme, rahatlama sağlıyor.

FRANKINCENCE (GÜNLÜK)UÇUCUYAĞI

Çok çok özel, binlerceyıldır kullanılan bir uçucuyağdır. Tüm dinlerde, dini törenlerde ruhun huzura ermesi için kullanılmıştır. Nefes alıpvermeyisakinleştirir, özellikle çok stres, korku,gerginlik ve ani şoklarda kullanılabilir.

VETİVER

Huzur yağı olarakbilinir.

ELEMİ

Arapça Allemi demek. Bu ya guzellikle içsel yolculuklara, kişinin manevi huzura kavuşmasında kullanılır.

ADAÇAYI

Bilimsel yayınlarda Kortizol seviyesini%36 düşürdüğü çalışılmıştır.

BERGAMOT

Yine bilimsel yayında anksiyolitiketkileri dizazepamla eşdeğer bulunmuştur. Sıkıntı, bıkkınlık, isteksizlik ve korkularda psikolojiyi olumlu yönde etkiliyor, mutluluk veriyor.


{alanbaslik}
© Tüm hakları saklıdırEfasis
.